EkimKasım 2015Aralık
PtSaÇaPeCuCtPz
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

Allah Dostları, Türbe ve Kabirleri
SOFU BABA H.Z.

Fetih ordusundaki Fatih Sultan Mehmed Han’ın mutlu askerlerindendir.

Kore harbinin bütün şiddetiyle devam ettiği yıllarda bir kış günü Fındıklı yokuşunun hemen alt tarafındaki bir kahvehane de herkes toplanmış radyo dinliyorlarmış o sırada kahveye genç bir asker girer etrafına bir süre bakındıktan sonra bir masaya oturmuş elinde bulunan torbasını masanın üzerine bıraktıktan sonra yan masadaki oturanlara sormuş.

Ben Sofu Baba isimli bir zatı arıyorum bu civarda oturuyormuş evini bilen varmı kendisiyle görüşmem lazım demiş askerin bu sorusunu duyan kahvedekiler şaşırmışlar içlerinden yaşlı bir zat;

Evladım aradığın Sofu Baba şuan hayatta değil ki o bizim evliyamızdır türbesi de şuradadır demiş ayrıca sana adresini nasıl verdi diye sormuş bunun üzerine genç asker donup kalmış başını ellerinin arasına alıp düşünceye dalmış bir müddet sonra heyecanlı bir şekilde başından geçen olayı anlatmaya başlamış.

Ben Kore’den geliyorum Diyarbakırlıyım vapurdan yeni indik hazır buraya gelmiş iken Sofu Babayı görmeden memleketime gitmeyeyim dedim.

Kore’de pek çok çarpışmaya katıldım. Kunuri çarpışmalarında(oyalama, çemberi yarma, kurtulma ve imha muharebesidir) da bulundum. Pek çoğumuz şahadet şerbetini içti, bir kısmımız yaralandı, gazi oldu. Elhamdülillah, ben sağ salim kurtuldum. Sofu Baba’yı da Kunuri çarpışmaları sırasında tanıdım.

Kunuri çarpışmalarının bütün şiddetiyle devam ettiği günlerdeydi. Düşman tarafından ablukaya alınmıştık. Ablukayı yarıp çıkmaktan başka da çaremiz yoktu. Ölüm, burnumuzun ucundaydı. Bir ümitsizlik dalgası esiyordu içimizde. Tam o sırada; nur yüzlü, ak sakallı bir ihtiyar beliriverdi. Bana doğru gülerek yaklaştı:

“Niye bu kadar telaş içindesin? Neden korkuyorsun, sana korkmak yakışır mı?” dedi.

Sonra da iyice yanıma yaklaştı, elleriyle sırtımı sıvazladı. O, sırtımı sıvazladıkça, içimi tarifi imkansız bir sıcaklığın kapladığını hissettim. Sonra:
Hadi bakalım, saldır düşmana, hiç korkma! dedi. O sırada, cesaretim de kat kat arttı. Sordum:

“Siz kimsiniz, burada ne arıyorsunuz?”

“Benim adım Sofu Baba’dır. İstanbul’dan geldim. Fındıklı’da oturuyorum. Savaştan döndüğüm zaman bana uğra. Beni orada herkes tanır, kime sorsan sana yerimi gösterir,” dedi.

Sonra bir anda gözümün önünden kayboldu. Ben de olanca cesaretimle düşman saflarına doğru hücum ettim. Akşam olunca, başımdan geçenleri arkadaşlarıma anlattım. Onlar da, aynı ihtiyarı gördüklerini söylediler. Meğer Sofu Baba hepsine de görünmüş; hepsinin de sırtını sıvazlayıp, moral vermiş. O’nun sırtıma elini koyduğu ve ‘Haydi aslanım, çarpışmaya!’ dediği zamanki sıcaklığını hala vücudumda hissediyorum. İşte bunun için O’nu görmeye geldim!..”

ADRES: Mebusan yokuşu no:43 (Fındıklı’daki SGK binasının 100 metre yukarısında) FINDIKLI / İSTANBUL

Hit : 5536
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : Allah Dostları, Türbe ve Kabirleri
RESİM GALERİSİ 


   Üye Girişi
 
 

HABER BAŞLIKLARI
Sitemizi Ziyaret Edenler Website counter 
Powered By eticaret sitesi aç - forma yaptırma - Seo - tesbih